V kapitole o kojení a výživě po porodu jsem se hubnutí příliš nevěnovala. Mám na to svůj názor, který se mi navíc teď i potvrdil v praxi: pokud jste neměla nadměrnou hmotnost před těhotenstvím a během něj jste přehnaně nepřibrala, nebudete mít s největší pravděpodobností problém kila zase shodit.

Čím dřív…?

Nenechte se vyděsit promo akcemi různých firem, ani radami influencerek na sociálních sítích, jak byste měla začít hubnout v podstatě hned po porodu. Na kojení totiž potřebujete ještě více energie, než na konci těhotenství a mnozí radí tuto zvýšenou spotřebu právě využít jako kalorický deficit na hubnutí kojením, zatímco svůj jídelníček vrátíte do doby před otěhotněním. Ano, pokud nebudete slepá hlady, zkuste to. Ale než být v nervu a nepohodě a přenášet to na dítě, které se Vám odmění nespokojeností a pláčem, raději se najezte. Ušetříte spoustu nervů sobě, miminku i partnerovi.

Jedině bez lepku…?

Dokud kojíte, zejména plně, nepřehánějte to ani s trendy dietami, očistami a půsty. Například pro hubnutí velmi populární bezlepková nebo lowcarb dieta vede k hubnutí principem kalorického deficitu, tedy sníte méně, než spotřebujete a ne tedy nějaký utajovaným zázrakem. A navíc vynecháním lepku netvoří Vaše tělo potřebné protilátky do mateřského mléka a neučí s ním pracovat imunitní systém děťátka. To je trochu škoda a může potom vést k problémům s trávením lepku i u jinak zdravého dítěte.

A pozor – dieta funguje na hubnutí pouze v případě, že lepkové pečivo a těstoviny vyloučíte bez náhrady jejich bezlepkovými ekvivalenty. V opačném případě můžete i ještě přibrat, protože některé bezlepkové potraviny jsou kaloricky vydatnější, mají více jednoduchých cukrů, bílé mouky a nezdravých tuků.

Fit i po porodu

Jiná situace ale je, pokud se chcete nacpat, plně kojíte, ale chcete se rychle dostat třeba do své fit formy. To za Vás může udělat vhodně naplánovaná lehčí a střední fyzická aktivita. Pokud máte pro svého drobka hlídání, jděte si zaběhat, zaplavat, do fitka, cokoli, co Vám vyhovuje a na co jste byla zvyklá. S tím můžete začít v podstatě už po šestinedělí, pokud nemáte žádné problémy, tak po konzultaci s lékařem třeba i dříve.

Ano, střední fyzická aktivita, třeba běh, může opravdu změnit chuť mateřského mléka. Při sportu se do něj totiž mohou vyplavit některé látky, které chuť trochu změní. Což obecně může způsobit hubnutí i jiným způsobem, protože se do mléka vyplavují i některé látky, které byly v tuku uložené. Navíc jste po sportu trochu zpocená a miminku můžete jinak vonět. Ale i tohle můžete vyřešit: vyražte až po kojení a po návratu se důkladně osprchujte, vydýchejte a pokud je miminko zvyklé na vůni Vašeho parfému nebo tělového mléka, před dalším kojením ho použijte.

Všechna ostatní kila by měla odejít, až přestanete s kojením.

Hodně toho udělá i správné držení těla

Zkuste se zamyslet i na tím. Jednoduché dechové a rehabilitační cviky Vám sice nepomohou sundat 15 kilo, ale pokud jsou kila pro Vás přijatelná a tělo pořád vypadá tak nějak rozplizle, zkuste to. S centimetry pomůžou určitě. Moje fotky Vám můžou být motivací. Mezi první a druhou fotkou je totiž jen asi 30 vteřin. A nikoli zatažení břicha, ale změna držení v bederní oblasti. Mezi nimi a třetí fotkou potom uběhl měsíc bez dietování a pocení se při sportu.

Co když něco opravdu zbylo?

Pokud Vám zbude pár kilo navíc, podívejte se pořádně na svůj jídelníček a denní režim. Můžete si pomoci otázkami níže. Můžete je i vzít postupně jako návod krok za krokem, jak svůj životní styl změnit k lepšímu a od posledních pár kil si pomoci sama.

  • Kolik cukru vypijete v nápojích?
  • Uzobáváte přes den mezi jídly?
  • Z čeho jsou složené svačinky?





  • Kolik celkově vypijete pití za den?

  • Máte vlčí hlad? Čím ho řešíte? Jak často máte sladkosti a/nebo fast food?
  • Zvládnete být úplně bez sladkostí?

  • Kolik vypijete denně alkoholických nápojů? Co Vám na ně spouští chuť?
  • Kolik máte denně fyzické aktivity? Jdete jen na hřiště, tam dítě vypustíte a pak jdete zase zpátky? Pohybujete se denně alespoň hodinu pěšky venku, nebo chodíte 3x týdně alespoň na hodinu cvičit nějakou středně intenzivní aktivitu, plavat?

  • Můžete ho nějak snížit?
  • Zvládnete uzobávat ořechy?
  • Zvládnete k samotnému ovoci přidat ještě bílkovinu?
  • Zvládnete zvětšit snídani, oběd a večeři tak, abyste mohla svačinky úplně vynechat a jíst jen 3x denně v odstupu 4-6 hodin? Ovoce ze svačiny si například můžete přesunout jako dezert po snídani a obědě.
  • Jakým nealko a neoslazeným nápojem můžete svůj pitný režim rozšířit?
  • Můžete pro předcházení vlčímu hladu zvětšit porci bílkoviny ve snídani, obědě a večeři?
  • I s tím Vám může pomoci zvětšení porce bílkoviny v hlavních jídlech
  • Můžete ji něčím nahradit? Třeba dechovým cvičením, procházkou, vyčištěním zubů?
  • Máte možnost to do svého denního režimu nějak zařadit? Může Vás s tím někdo pomoci? Třeba máte ve svém okolí fitko s dětským koutkem, nebo speciální studio pro cvičení maminek s dětmi

Pořád nejdou dolů?

A zbylo jich opravdu hodně? Nebo jste měla vyšší hmotnost už před těhotenstvím? Zejména v takovém případě, nebo pokud se přidávají další metabolické problémy – vyšší hladina cholesterolu, krevního tlaku, cukru a jiné, napište mi. Ráda Vám pomohu najít odborníka v místě Vašeho bydliště, nebo se s Vámi na vše podívám a třeba pro Vás cestu na míru najdeme.