Jak víte, mám bezlepkovou dietu. Takže ano, jsem její zastánce i bez potvrzené celiakie nebo alergie. Některým lidem je na bezlepkových potravinách prostě líp. Ale dost mi vadí prezentování bezlepkové diety jako zdravého životního stylu, nebo jako jediného správného přístupu na hubnutí.

A pak jsem si přečetla zase jednou knížku o dietě na hubnutí. Uvedené bezlepkové argumenty jsem nečetla poprvé, ale protože jsem viděla šířit je i v mém okolí, neodolala jsem. Vytvořila jsem mé dva první memy 😀Jak je to s bezlepkovou dietou a hubnutím?

Asi takhle:

  • vyměnili jste běžné potraviny za bezlepkové a je Vám líp? Ano je opravdu možné. Zejména, pokud jíte bezlepkové potraviny, mizí Vám ekzém, oplaskli jste, přestala Vás bolet hlava, cokoli. Je opravdu možné, že i když nemáte prokázanou celiakii, ani alergii, ale máte některý z jiných problémů, jeho součástí nesnášenlivost lepku je.
  • vyměnili jste lepkové potraviny za bezlepkové a nehubnete, nebo se nestalo nic? Ano, je to možné. Jasně, bezlepkové potraviny totiž nejsou zdravější. Vlákninu už celkem velcí výrobci dohnali i v bílém bezlepkovém pečivu, ale stále oproti běžnému má méně bílkovin o 5-90 % a naopak více sacharidů o 10-25 % a tím i více energie (podle informací na obalech a aplikace BeetFit.com). Některé bezlepkové výrobky mají také stále velké množství nezdravých tuků, méně vitamínů a minerálních látek, zejména vitamínů skupiny B, železa, zinku, selenu… Pokud tedy jíte bezlepkově, ale bezlepkových potravin jíte stejné množství, jako jste jedli lepkových, potom ano – můžete i přibrat. Bohužel.
  • vyřadili jste lepkové potraviny a nahradili je ovocem, zeleninou a luštěninami? Tak to je potom jasné, to s největší pravděpodobností opravdu zhubnete. Ale ne, lepkem to není. Ovoce, zelenina a luštěniny mají i ve velkém množství mnohem menší množství využitelné energie (ano, u ovoce je to relativní), ale větší množství vlákniny, mnoho vitamínů a minerálních látek. Pokud nebude hlady tlouct hlavou do zdi, pak super, jděte do toho. Ale berte to tak, že efektem není bezlepkový trend, ale trend low carb, zejména, pokud šetříte i s ovocem.
  • vyřadili jste lepkové potraviny a nahradili je ovocem, zeleninou, luštěninami atp. a mizí Vám ekzém, bolesti hlavy… ? Pak je to stejné, jak v první bodě 😉 Asi Vaše tělo neumí s lepkem dobře pracovat