“Pokračovat s kojením i při zavádění nemléčných příkrmů alespoň do jednoho roka věku, nebo i déle, dokud to vyhovuje mamince i dítěti, klidně i déle než do dvou let.” Odborné společnosti postupně toto doporučení přebírají a rozhodně není od věci – kojené děti jsou celkově zdravější, mají lepší imunitní systém, méně často se potýkají s nadměrnou tělesnou hmotností a maminkám klesá riziko vzniku rakoviny prsu.

Kojte tak dlouho, jak to půjde

Ale co to znamená? Do roka, do pěti let? Jsou i takové maminky, které se chlubí tím, že kojí dítě ještě po jeho desátých narozeninách. Důležitou součástí doporučení je to “pokud to vyhovuje mamince i dítěti”.

Na ukončení kojení jsem se dlouho připravovala a zjišťovala, jak to dělaly jiné maminky. Jako ideální mi přišlo, když jedna holčička den před prvními narozeninami viděla bradavku, řekla “bleeee” a bylo. Tak to se nám nestalo. Stejně tak nebylo v okolí žádné čerstvé miminko, na které bych mohla svést, že už je mlíčko jen pro něj. Na vymýšlení pohádky o mléčkové víle, která jednou v noci přijde a všechno si odnese kamsi, nemám dostatečnou fantazii. Bylo mi jasné, že i v tomhle vývojovém bodě musím prostě jen trefit ten správný okamžik.

Noční mléko

Po 13. měsíci už nám zbývalo jen kojení před spaním v noci a během noci. A to tak, že každé maximálně dvě hodiny. Aninka chtěla pořád mňam, mňam a i když jedla velmi dobře celý den, v noci byla viditelně hladová. Již druhý rok nevyspání mě motivoval k přípravě lahvičky. A to zabralo úplně kouzelně. Sice jedna před usnutím na celou noc nestačí, ale když se zrovna neblíží růstový spurt, vyřeší to druhá někdy po půlnoci a spí až do rána.

Odpolední mléko

Protože po obědě často spala v kočárku, nebylo kojení potřeba. O několik týdnů později ale začala z kočárku zdrhat dřív, takže jsem ji začala učit na spaní v postýlce. Tam ale neusnula sama, protože dokázala taky zdrhnout a pak stála za dveřma, bouchala do nich a křičela na celé kolo. Vrátilo se tedy kojení před spaním po obědě. Přidal se růst zoubků a očkování, nespokojenost, a tak jsme se z kojení třikrát týdně dostaly na kojení třikrát denně.

Kojte si ale 3x denně dítě, které už má 16 zubů. O dalších pár měsíců později už zůstalo jen kojení před spaním po obědě. Občas jsem zkusila rebelii a na oko dělala, že ji pod tričko nepustím. Nevadí, servala ho ze mě, vlezla si pod něj sama, přicucla a usnula. Tohle už ale opravdu není to “dokud to vyhovuje mamince i dítěti”. Zkusila jsem fintu z nočního spánku a na začátku 17. měsíce připravila po obědě malou lahvičku batolecího mléka. Když mě zase v posteli začala svlékat, řekla jsem jí “ne, tady máš mlíčko v lahvičce,” přicucla se k ní a usnula stejně rychle, jako u prsu.

Aha – takže jí fakt jde jen o to žrádlo! Žádná blízkost maminčiny kůže, vůně, společná chvíle, přitulení. Jenom žrádlo. A bylo po kojení. Trochu mi to nakonec přišlo líto, přiznávám. Ale pod tričko už mi nikdy nelezla a o pár týdnů později dokázala usnout i bez té malé lahvičky po obědě, takže to opravdu už nepotřebovala.