Nikdo nezpochybňuje, že kojení pro miminka v prvních měsících nejlepší výživa, kterou mohou dostat. Společnost ESPGHAN (Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu), stejně jako odborníci z Nadačního fondu 1000 dní do života doporučují kojit alespoň do ukončeného 4. měsíce, Světová zdravotnická organizace dokonce až do ukončeného šestého měsíce, a s kojením pokračovat dál až do roka a půl nebo dvou let. Jedna z našich celebrit se dokonce před několika lety nechala slyšet, že nekojení by mělo být trestný čin. Každopádně by mateřské mléko mělo být pro čerstvá miminka jedinou výživou.

Proč tolik povyku?

Trestat maminku za to, že se rozhodla nekojit, je, něžně řečeno, přehnané. Ale výhody kojení jsou prostě nepřehlednutelné. Kromě těch běžně omílaných

– je zadarmo,
– vždy po roce,
– bio a eco friendly,
– má vždy správnou teplotu,
– od konkrétní maminky pro konkrétní miminko
– a podle jeho aktuálních potřeb,

tu máme ještě metabolické programování.

Například totiž mateřské mléko obsahuje hormon leptin, který reguluje potřebu jíst. I proto jsou kojené děti v dospělosti méně často obézní, než nekojené.

Přestože mateřské mléko obsahuje velké množství cholesterolu, v dospělosti mají kojení hladiny cholesterolu lepší a s tím mají nižší riziko nemocí srdce a cév. Tělo umí jak s jídlem, tak i s cholesterolem později lépe pracovat.

Kojení je tedy výbornou a přitom nenákladnou prevencí obezity, nemocí srdce a cév, diabetu a dalších s nimi spojených komplikací, troufám si říci, že i rakoviny (některé typy nádorů jsou totiž spojené právě s obezitou).

Kdy, kde a jak?

Novopečená maminka si ještě s dítětem nemusí vědět tak úplně rady a jeho signály nemusí ještě umět dobře rozluštit. Ze začátku je tedy dobré kojit každé 2,5-3 hodiny, i v noci. Z počátku se drobečkovi pravidelně nabízejte, později s ním zvládnete komunikovat a hlad poznáte. Zjistíte třeba, že potřebuje jíst každé dvě hodiny, nebo naopak méně často. Jde o to, najít si Váš vlastní denní režim a způsob komunikace. Nenechte se rozhodit ani tím, že každé kojení trvá třeba půl hodiny. Po pravdě – v prvních měsících může trvat i hodinu a je to stále v pořádku. Jak bude miminko růst, bude kojení stále kratší a kratší, až se stihne nakojit třeba za 5 minut a ještě u toho bude zkoušet stojku 😉

Kojit je třeba především tam a tak, aby to bylo Vám i miminku pohodlné. Může to být na gauči nebo v křesle s kojicím polštářem, může to být vleže na boku v posteli. Technikám kojení se bude věnovat samostatný článek příště. Zda a za jakých podmínek kojit na veřejnosti, to už ale nechám na každé mamince. Pro mě osobně je kojení intimní záležitost a kojím výhradně doma, případně zavřená v kojicím koutku v obchodních centrech (díky za ně!). Jestli se ale cítíte přirozeně ve společnosti dalších kojících maminek, v parku, dopravním prostředku atp., je to zcela na Vás. Jen bych byla za, nekojit na místech, kde je společensky nevhodné i jíst nebo pít, třeba v divadle.

„Přiložte si ji, ať se uklidní“

Je s otázkou, zda poskytovat prso miminku z psychických důvodů, pro pohodu, na uklidnění. Na jedné straně odborníci od tak zvaného nenutritivního sání odrazují (aby se například dítko nenaučilo spojovat si stres s jídlem), na druhé straně dítě pláče po očkování a dětský lékař Vám doporučí ho ještě v čekárně přiložit k prsu. Jak je to tedy správně? Nevím. Vím ale, že poskytnout Anince prso a s ním moji blízkost a náruč, často její problém vyřešilo, ať už bylo problémem cokoli, co nám zatím nedokázala říct.

1000 dní s Aničkou

Další článek