Pacienti v nemocnici i v poradnách se vždy hrdě přiznávali k pití alkoholických nápojů, a to i třeba pěti drinků denně. Naopak se hodně, ale opravdu hodně styděli za konzumaci kávy a shodně mi tvrdili, že s tím určitě musejí něco udělat. Třeba se dvěma šálky denně! Podle výsledků průzkumu AquaLife Institutu z roku 2020 omezila konzumaci kávy v těhotenství celá polovina budoucích maminek. Proč? 

Kofein 

Nadměrná konzumace kofeinu z kávy, čaje a některých limonád je spojovaná s nižší porodní hmotností miminka, která může vést k některým zdravotním komplikacím u dítěte nebo po letech u mladého dospělého. Přesto ale, pokud Vám není po kávě vyloženě špatně od žaludku, nemáte pocit bušení srdce nebo problémy se spánkem, není důvod, proč si kávu nevychutnat. V těhotenství je za bezpečné množství považováno až 300 mg kofeinu denně. To obsahují tři šálky kávy. Čaj a limonády mají navíc kofeinu podstatně méně. Pokud se přesto bojíte následků, zkuste kávu bez kofeinu nebo obilnou kávovou náhražku, které jsou v současné době nejen velmi populární, ale i chutné. 


 

Limonády

U limonád není problém ani tak obsažený kofein, velký obsah cukru. A to nejen v limonádách, ale i v džusech. Obojí obsahuje okolo 11 g cukru ve 100 ml a přiznejme si, jak snadno dokážeme litr limonády, tedy 110 g cukru, vypít. Problém je v tom, že při pravidelné konzumaci přináší takové množství cukru riziko výrazného zvyšování tělesné hmotnosti u maminky (vím, o čem mluvím) a při rozvoji těhotenské cukrovky také u miminka. Dítě je potom vystaveno riziku vzniku nadváhy, obezity, cukrovky druhého typu v budoucnosti a srdečně cévních komplikací. A to vůbec není jen estetický problém. 

 

          _______________________________________________________________

Čerstvě lisované domácí ovocné šťávy, freshe a smoothies bez bílkovinné složky (jogurt, podmáslí apod.) jsou na tom co do množství cukru úplně stejně jako limonády a neředěné džusy!


Takže pokud je chcete pít, nezapomeňte přidat nějakou bílkovinu a džus naředit vodou v poměru alespoň 1:3. 

         _______________________________________________________________

Ve druhé polovině těhotenství jsem ujížděla především na ochucené minerálce. Z jedné lahve to bylo přes 70 g cukru! I když tolik jsem jí neměla denně. Ale i sklenička s obsahem cukru 15 g je pro mě jako z nuly na sto.
                        Jak jste na tom Vy? Na čem jste jako těhotná ujížděla nebo ujíždíte?
                                Napište komentář pod článek nebo na sociálních sítích.

        Předchozí článek                           Další článek