I když to z předchozích článku vypadá, že je k jídlu v těhotenství povolené všechno, nenechte se zmást. Přeci jen existují potraviny, které dobré si z dobrých důvodů odpustit. A nejedná se jen o vyloženě nezdravé potraviny.

Cukr

I když už to tu bylo, tak opakování v tomto případě neuškodí. Samozřejmě není jedovatý cukr jako takový, ale jeho množství. Když si jednou denně dáte čaj nebo kávu s jednou lžičkou cukru nebo medu, asi Vás to úplně neohrozí. Ale rozhodně byste ji neměla mít každou hodinu. Vlastně ani každé dvě. Jedna lžička totiž má cca 7 g cukru a to je 12krát za den krásných 84 g. To už je opravdu hodně a ty následky v podobě obezity Vaší nebo miminka, cukrovky druhého typu, infarktu ve 30 letech apod. určitě za to nestojí. 

Alkoholické nápoje

A za to riziko nestojí ani alkoholické nápoje. Češi jsou bohužel národem alkoholiků a mnozí se tím dokonce i chlubí. Ono ale není moc o co stát. Ví se, že nebezpečné je jakékoli množství, protože zvyšuje riziko úmrtí z jakékoli příčiny a v jakémkoli věku. V těhotenství vede k nevratnému poškození miminka včetně možného potratu nebo porodu mrtvého plodu. A to chcete ještě míň, než obézní dítě.

 

Sushi

Už jsme si vyjasnily, že ryby v těhotenství jsou víc než vhodné. Určitě se jim nevyhýbejte, ale na ty syrové v sushi na čas zapomeňte. Syrové maso s sebou nese riziko možné nákazy, která by sice mohla potrápit i netěhotnou, ale zřejmě bez následků. V těhotenství už jste ale odpovědná i za své budoucí miminko a při opravdu těžké nákaze byste o něj mohla i přijít. 

Tatarák

S tatarákem je to stejné, jako se sushi. Těhotenské chutě jsou záludné a pokud jako já máte chuť na vše, co v jídelním lístku vidíte, odoláte jen těžko. Tatarák ale není jen syrové maso, ale i syrová vejce a celkově ho sníte určitě mnohem víc, než syrové ryby v sushi. Zkuste se v jídelním lístku na chvíli zadívat jinam. S velkou pravděpodobností se tam obrátí i Vaše chuť a nebudete se muset do další kontroly těhotenské poradně bát, jestli je s miminkem vše v pořádku. 

Plísňové sýry

Kromě velkého množství tuku, díky kterému často plísňové sýry lahodí našemu jazyku, může být nebezpečná jednak samotná plíseň, jednak také samotný sýr, protože se prostě rychleji kazí a Vy to nemusíte na první pohled poznat. Navíc i plísňové sýry jsou náchylnější k těhotenství ohrožujícím nákazám.

Klíčené potraviny

Na první pohled zdravé potraviny, ale je to logické. Klíčené ořechy, luštěniny a semínka se máčejí ve vodě a opět se mohou snadněji začít kazit. Například se na nich může objevit plíseň, kterou ještě očima nevidíte. Raději proto neriskujte a s klíčením počkejte až na další jaro, kdy už budete mít těhotenství za sebou.

Zázvor

Zejména teď na podzim a v zimě je zázvor oblíbeným všelékem při nachlazení, někteří ho také doporučují na problémy s trávením. Určitě své místo má, podle tradiční čínské medicíny je to prohřívací potravina a to po změně počasí rozhodně mnozí potřebujeme. Pozor ale v těhotenství, především hrozí-li Vám dle screeningu zvýšené riziko preeklampsie. Ta totiž může ohrozit zdraví i život Vás i miminka. Při nachlazení se tedy raději důsledně poraďte v lékárně a na zázvor si počkejte na další sezónu.

_________________________________________________

Předchozí článek            1000 dní s Aničkou               Další článek