Ranní nevolnosti jsou jedním z nejznámějších projevů těhotenství. Novopečené těhulky ale někdy překvapí, že je vůbec nemusejí přepadnout pouze po ránu. Pocit nevolnosti nebo zvracení se může objevit v podstatě kdykoli jak během dne, tak i kdykoli během těhotenství. Může se objevit jednou, dvakrát, denně během prvního trimestru a nebo také trvat celé těhotenství. Jedna moje těhotná kamarádka například zvracela jen ve chvíli, kdy k nim domů přišel nový řemeslník pokračovat s rekonstrukcí bytu, jiné stačilo k vyvolání zvracení slyšet hudbu z reklamy na nějakou potravinu. To je víc než strašidelné a osobně jsem ráda, že mi sice bylo většinu těhotenství špatně, ale nezvracela jsem ani jednou. Díky Bohu! Ze zvracení mám totiž opravdu fóbii! 🙂

Budoucí maminky nejčastěji zvracejí na začátku těhotenství, po té, co pozřely něco, co miminku vadí. Obvykle je to nějaké nevhodné jídlo, třeba smažené, hodně tučné a podobně, nebo alkoholické nápoje. Zkušená maminka někdy i podle toho pozná, že je už zase těhotná. 

Co je moc, to je moc

Pokud občasné zvracení trvá jen po dobu prvního trimestru a objeví se párkrát, určitě se to dá přežít. Některé maminky ale zvracení trápí po celé těhotenství a kdykoli přes den. Týká se to i Vás? Pak se nestyďte, nebojte se, že budete obtěžovat a fofrujte do porodnice. Nikdo se na Vás zlobit nebude. Lékaři, sestřičky a porodní asistentky jsou na takové situace připravení a rádi Vám pomohou. Pokud to bude nezbytné, dají Vám kromě léků na zklidnění do žíly i výživu. Nebojte se, že to není přirozené. Vám se uleví a výživa ve Vás v dostatečném množství konečně zůstane a to je hlavní. Hlavně aby Vás miminko nezničilo. 

Jak si můžete pomoci sama?

Proti ranním nevolnostem pomáhá mít u postele připravené cokoli, o čem zjistíte, že Vám pomáhá. Pro některé maminky jsou to suché potraviny – rohlík, piškoty, sušenky, krekry, pro jiné maminky bílý jogurt nebo hrnek s mlékem, pro další třeba čerstvé ovoce. Co maminka, to jiný recept. A co těhotenství stejné maminky, to zase jiný recept. Nejvíce pomáhá sníst připravenou potravinu ještě v pololeže, než se z postele zvednete. 

Při nevolnostech se snažte jíst pravidelně alespoň něco, pokud budete mít žaludek prázdný, může Vám totiž být ještě mnohem hůř, než když se najíte. Jídlo funguje jako základní prostředek proti překyselení žaludku. Třeba při pálení žáhy a pocitu na zvracení přes den Vám mohou pomoci mléko, jogurty a tvaroh. V malém množství Vám může pomoci i vychlazená colová limonáda, ze které vyklepete bublinky.

Co naopak nevolnosti zhoršuje, je smažené, tučné jídlo nebo velké množství jídla, káva, čokoláda, pití s bublinkami, kynuté pečivo, především čerstvé, někomu vadí i džusy, kyselé ovoce nebo oříšky. 

Na nevolnosti a zvracení bohužel neexistuje univerzální řešení. Každá nastávající maminka se musí vše vypozorovat nejlépe sama. Situace se navíc může během těhotenství měnit, zlepšovat i zhoršovat a stejně tak může být úplně jiná v dalším těhotenství.

____________________________________________________________________________________________________________________

Jestli je pro Vás situace nesnesitelná, zeptejte se svého lékaře na léky, které Vám pomohou žaludek uklidnit a jsou v těhotenství bezpečné. Pár jich je. A pokud nepomáhá opravdu nic, určitě neváhejte a vyražte do porodnice.

____________________________________________________________________________________________________________________

Už máte těhotenství za sebou? A jak moc se Vás tahle jeho nepříjemná stránka týkala? Přišla jste na nějaký osvědčený recept, který Vám proti nevolnostem vždy zabral? Podělte se s ostatními čtenářkami a inspirujte je vlastním příkladem v komentářích pod článkem, nebo na sociálních sítích.

Předchozí článek                  Další článek

1000 dní s Aničkou