Že v těhotenství budoucí maminka zvrací a přibírá na váze, to se bere jako samozřejmost. Téměř všechny budoucí maminky v mojí ambulanci i v mém okolí ale velmi překvapila obrovská únava, která se v začátku těhotenství objevuje. I ona je ale úplně normální a do konce druhého, nejpozději třetího měsíce by Vás měla zase vesele opustit. 

Trápí únava i Vás?

Nijak se jí nebraňte, nezlobte se na sebe, že jste neschopná a nevýkonná. Prostě odpočívejte. Únavu způsobují především hormonální změny, ke kterým v těle po otěhotnění dochází, a těm se prostě nevyhnete. Dopřejte si a odpočívejte, kdykoli můžete. A pokud nemůžete kvůli práci, domluvte se s lékařem na pracovní neschopnosti. Usínat v práci není rozhodně nic příjemného a pokud si nedokážete ani dojít pro oběd nebo pro svačinu, únava se nezlepší. Takže se nebraňte, vezměte si volno, odpočívejte a nechte si od ostatních pomoci alespoň doma. Do budoucna se Vám to bude hodit, protože je to dost možná poslední odpočinek, který si můžete v nejbližších letech dopřát.

Co když únava nepřechází ani během druhého trimestru?

Pokud únava přetrvává déle, je dobré se zamyslet, jestli není příčina ještě někde jinde. Na vině může být malý příjem tekutin, málo jídla nebo naopak přejedení se nevhodným těžkými pokrmy, ale i hodně sladkého, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu a nebo nedostatek železa. A věřte mi, když si po vyjití jednoho patra schodů musíte jít na hodinu lehnout, je to dost peklo.

Proč železo?

Železa v těhotenství potřebujeme dvakrát víc než jindy a třikrát víc než muži kdykoli během jejich života, celkem 30 mg denně. Tělo těhotné ženy sice umí ze stejného množství jídla získávat železo podstatně lépe, ale protože ho zpracovává i miminko, nemusí to stačit. S využitím železa z potravin pomáhají také vitamíny C, B12 a kyselina listová

Co to znamená v jídelníčku?

Nejsnadněji využitelné je železo z krve. To ale už v současné době málo kdo zvládne pozřít. Na druhém místě je potom svalové železo v mase. Například v projektu Společně maminky ve Španělsku automaticky po zjištění těhotenství začínají jíst denně dva hovězí steaky. A to zhruba potřebnému množství odpovídá. Dalšími zdroji železa jsou luštěniny, sója, tmavě zelená zelenina, vaječný žloutek. Z rostlinných potravin se železo podstatně hůř vstřebává, takže pokud můžete, zařaďte každý den alespoň jeden živočišný zdroj železa a podpořte vstřebávání dostatkem ovoce a listové zeleniny v dalších jídlech.

____________________________________________________________________________________________________________________

Pokud máte ohledně jídelníčku čisté svědomí a únava přetrvává v takovém rozsahu, že se Vám špatně dýchá i vsedě, musíte si po pár metrech chůze odpočinout a vydýchat se, je pro Vás těžké držet i tužku nebo třeba lžíci, poraďte se s Vaším lékařem. Možná budete potřebovat železo doplňovat v lékové formě. Osobně doporučuji kapičky nebo sirup (sirup chutná mnohem líp než kapičky), které nezatěžují tolik žaludek jako tabletky a navíc nepodporují zácpu, která se v polovině těhotenství také běžně objevuje. 

____________________________________________________________________________________________________________________

            

Také máte podobnou zkušenost? Jak dlouho se držela únava Vás? Nebo Vás ani trochu nepostihla? Napište mi a podělte se v komentářích pod článkem nebo na sociálních sítích s dalšími maminkami o Vaše zkušenosti. Mohou pomoci 🙂