Evropský projekt Společně, zaměřený na podporu správného životního stylu u těhotných a kojících žen, s důrazem na sociálně znevýhodněné skupiny obyvatelstva, se po roce usilovné činnosti blíží ke svému závěru. Za Českou republiku byl jeho hlavním řešitelem nutriční tým Thomayerovy nemocnice v Praze. Do projektu se v našem hlavním městě zapojilo téměř 1300 účastnic, z nichž většina uvedla, že pro ně byl velkým přínosem. Tvůrci projektu věří, že bude při podpoře maminek inspirovat i další evropská a česká města, kterým není zdraví jejich občanů lhostejné.
„V rámci skupinových aktivit, které projekt Společně svým účastnicím přinesl, se maminky mohly dozvědět například to, jak správně nakupovat či vařit. Proběhla také řada seminářů a cvičení, které ženy naučily, jak správně dodržovat životosprávu v období těhotenství a kojení,“ říká koordinátorka projektu za ČR, nutriční terapeutka z Thomayerovy nemocnice, Mgr. Jitka Tomešová. Partnery Společně v Praze byli již zmíněná Thomayerova nemocnice, ale také Městské části Praha 4 a Praha 5, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Iniciativa 1000 dní do života, Nadační fond Albert, Zdravá 5, Sekce Výživy a nutriční péče, z. s., Laktační liga, občanské sdružení Lékořice, Gona, s. r. o., iniciativa Česko se hýbe, Mateřské centrum Balónek, Ženy.sro a další. Podporu projektu Společně vyjádřily na mediálním poli také herečka Sandra Nováková, akrobatická lyžařka a medailistka Nikola Sudová či muzikálová zpěvačka Dasha.
„Projekt Společně na mě od začátku působil jako ucelený projekt, ve kterém maminky mohly nasbírat spoustu odborných znalostí, praktických rad a dovedností, jak co nejlépe podpořit zdraví své a svého miminka. Ráda jsem se tedy aktivně zapojila do aktivity nakupování a učila maminky, jak si co nejlépe vybrat v široké nabídce potravin, co sledovat na jejich obalech, jaké potraviny upřednostňovat,“ říká Bc. Margareta Iliopulosová z nutriční poradny FitBee, která se na projektu za Českou republiku rovněž podílela. „Spolupráce s projektem byla pro mě velkou zkušeností a ctí a poznala jsem díky němu spoustu zajímavých lidí,“ uvedla další členka týmu, cvičitelka hypopresivní metody pro maminky po porodu Ivana Chalupecká.
Účastnice české části projektu, jehož hlavním řešitelem byl nutriční tým Thomayerovy nemocnice, uvedly, že jim projekt umožnil změnit jejich návyky. Tři ze čtyř žen uvedly, že se díky aktivitám Společně cítí výrazně lépe. Jedním z pozitiv projektu je například to, že 62 % účastnic v období těhotenství a kojení snížilo o 32 % konzumaci alkoholických a slazených nápojů a 3 % z nich také v průběhu projektu přestalo kouřit. 14 % matek pak díky Společně začalo více vařit domácí jídla. „Projekt nás neuvěřitelně motivoval,“ shodly se například romské maminky, které se do projektu zapojily. „Dalo nám to něco nového, třeba cvičení po porodu. Nutriční terapeutky nám poradily, jak máme vařit a z čeho, jak nakupovat,“ říká Markéta Bodyová z Nízkoprahového klubu Královská louka na pražském Smíchově. Nejvíce si však romské maminky pochvalují, že je projekt naučil dodržovat životosprávu, a to jak svou vlastní, tak jejich dětí.
„Velice mě těší, že se nám podařilo pro maminky připravit tolik aktivit, díky kterým mohou čerpat tolik potřebné informace o správné výživě a životním stylu v době těhotenství a po porodu. Více než pětina z nich dokonce uvedla, že informace, které získaly prostřednictvím projektu, nezískaly nikde jinde a podle poloviny z nich byly pro ně informace jednoznačně přínosné a srozumitelné “ říká nutriční terapeutka a koordinátorka projektu Společně pro Českou republiku Mgr. Jitka Tomešová z Thomayerovy nemocnice. Tamní nutriční tým je podle své vedoucí, Mgr. Tamary Starnovské, připraven pomoci všem zájemcům ze strany českých měst či krajů a státních i nestátních institucí, které budou chtít pro své maminky podobný projekt, jakým byl Společně, připravit.
Trackbacky/pingbacky