V závěru projektu Společně jsme zapojeným maminkám posílali dotazník, který zjišťoval jejich stravovací zvyklosti včetně pitného režimu. 93 % maminek tenkrát vědělo o doporučení nepít v těhotenství alkoholické nápoje, ale jen 55 % z nich si je během těhotenství dopřávalo méně než jednou za měsíc!

Skvělé byly také grantové maminky ze Španělska, které uvedly, že v těhotenství alkoholické nápoje nepijí, protože sangria není alkoholický nápoj. Nicméně k podobnému výsledku, jako projekt Společně v Česku, došel i průzkum mezi budoucími a čerstvými maminkami AquaLife Institutu z roku 2020 – víno v těhotenství omezilo jen 59 % a alkoholické pivo 43 % žen. 

A zrovna alkohol patří mezi látky, které je opravdu dobré si v těhotenství důsledně odpustit. Podle výsledků metaanalýzy publikované v časopise Lancet v roce 2018 zvyšuje jakékoli množství alkoholu riziko předčasného úmrtí z jakékoli příčiny v jakémkoli věku. Takže i mimo těhotenství je jediné bezpečné množství alkoholu prostě nula. Konzumace alkoholických nápojů v těhotenství je pro miminko vyloženě nebezpečná kvůli riziku vzniku některých vrozených vývojových vad, nízké porodní hmotnosti a fetálního alkoholového syndromu s mentálním a tělesným postižením. Obrázky sem ani dávat nebudu, ale věřte mi, nevypadá to hezky. To určitě žádná budoucí maminka riskovat nechce.

  _______________________________________________________________

Pokud si přeci jen ucucnete, nemusíte hned běžet k lékaři, hroutit se, ani se jakkoli trestat a vyčítat si, že jste dítě doživotně poškodila. Ale musí zůstat jen u toho jednoho ucucnutí, které by se nemělo stát pravidlem! 

_______________________________________________________________


Předchozí článek                           Další článek