To je věta, která z mých telefonických konzultací realizovaných doma nejvíce utkvěla v hlavě mému muži. Nejčastěji ji totiž klientům, i těm netěhotným, musím opakovat. Správný pitný režim je, nejen v těhotenství, nezbytný proti únavě a bolestem hlavy, jako prevence zácpy, ke zředění kyselých žaludečních šťáv i omezení nevolností. 


Základem pro nastávající maminky by podle doporučení opravdu měla být čistá neochucená neperlivá voda, alespoň 1,5 litru denně. Množství závisí na tělesné hmotnosti, s postupujícím těhotenstvím je tedy nutné pít více, stejně jako při teplém počasí, zvýšené teplotě, průjmu nebo velkém zvracení. Celkově se tak může budoucí maminka dostat i nad 3 litry denně. Kromě kohoutkové vody jsou dobré také přírodní pramenité, kojenecké nebo slabě a středně mineralizované minerální vody.

_______________________________________________________________

Sama pro sebe si můžete odpovídající množství vypočítat, když svou
aktuální tělesnou hmotnost vynásobíte 30, nebo lépe 35 ml.

 Třeba u mě to na konci těhotenství bylo 81 kg, takže počítám:
81 kg x 30-35 ml = 2 430-2 835 ml.
_______________________________________________________________

Jenže jak do sebe takové množství dostat? 

V prvním trimestru spoustu maminek trápí nevolnosti a/nebo nechutenství, a tak je pro ně, i z mé vlastní zkušenosti, pití čisté neperlivé vody naprosto nepřijatelné. V tom případě doporučuji vyzkoušet například ovocný čaj bez cukru, teplý i vychlazený, vodu ochucenou ovocem nebo mátou. Může, ale také nemusí pomoci jemně perlivá voda a minerálka. Za vyzkoušení stojí také bylinné čaje vhodné pro těhotné, hodně naředěný nekyselý džus (broskve, meruňky, multivitamin, hruška apod.) nebo voda s troškou kvalitního ovocného sirupu. Jakmile se chutě a žaludek zase uklidní, určitě se vraťte k pití neochucené vody v co největším množství, protože nápoje s cukrem mohou mít v těhotenství nepříjemné následky – povíme si v některém z příštích příspěvků  o těhotenské cukrovce. 


Skvělým zdrojem tekutin jsou také polévky, zejména domácí vývary z původních surovin – masa a zeleniny, ne z připravených směsí a kupovaných kostek nebo sáčků. Polévka vlastně plní roli 2v1 – obsahuje tekutiny a zároveň může být i lehkým obědem nebo večeří, pokud trpíte navíc nechutenstvím. Hlavně v létě pak může s doplňováním tekutin pomoci čerstvé ovoce a zelenina, především vodní melouny, jahody nebo salátové okurky. Pokud netrpíte na bolesti zubů, můžete zkusit také, opět hlavně v létě, cucat kostky ledu.


Máte už těhotenství za sebou? Co se osvědčilo Vám? Přidejte svou zkušenost do komentáře pod

článkem, na Facebooku nebo Instagramu a pomozte dalším nastávajícím maminkám s dostatkem tekutin se vypořádat.

Předchozí článek                           Další článek