Největší podíl našeho jídelníčku, a to i zdravého, tvoří sacharidy. Ale není sacharid jako sacharid a stejně jako u ostatní složek potravin je důležité vědět, po kterých sáhnout. 

Nejlepší sacharidovou součástí jídelníčku, a v těhotenství především, by měla být zelenina a ovoce.

Kromě vitamínů a minerálních látek obsahují také vlákninu, která pomáhá s prevencí zácpy. Ovoce i některé druhy zeleniny jsou přirozeně sladké, takže mohou pomoci zahnat chuť na sladké. Navíc mají ve větším objemu jen malé množství energie, zaplní Vám žaludek a v případném záchvatu chutí se kaloricky nepřejíte. Protože různé druhy ovoce a zeleniny obsahují různé množství různých vitamínů a minerálních látek, je nejlepší je střídat a nespoléhat třeba jen na jablka, banány a mrkev. Takovou nejlepší pomůckou, jak ovoce a zeleninu jíst, je duha jako na úvodním obrázku. Složení plodů se totiž liší stejně jako jejich barva a když si dáte záležet a ke každému dennímu jídlu zvolíte jinou barvu ovoce a/nebo zeleniny, můžete si být jistá i pestrostí mikronutrientů. 

Dříve jsme se učily, že ovoce a zelenina jsou nejlepší v syrovém stavu. Už se ale ví, že většina minerálních látek a mnoho vitamínů zvládne i šetrnou tepelnou úpravu. Některé ji dokonce pro uvolnění do těla vyloženě potřebují. Takže až si příště dáte dušenou nebo grilovanou zeleninu, rozhodně nemusíte mít výčitky svědomí. Jen pozor na slazené varianty, například džemy. Sušené ovoce zase v malém množství obsahuje stejné množství cukru, jako ve své syrové podobě. Pokud byste tedy ke svačině snědla třeba tři meruňky, dejte si těch sušených také pouze odpovídající množství a ne celou misku. 

Určitě už jste se také potkala s tvrzením, že se večer nesmějí jíst přílohy a pečivo. Ano, jsou situace, kdy je takový postup vyloženě žádoucí. Ale není to těhotenství. Nebraňte se a dejte si i k večeři porci plného jídla i s přílohou nebo pečivem. Více se zasytíte a to Vám pomůže od chutí na další uzobávání, které je mnohdy mnohem horší. Ideální pochopitelně je dát si pečivo nebo přílohu celozrnné, ale nemusíte se bát ani bílé rýže a těstovin, občas Vám neublíží ani knedlíky. 


Pokud můžete, vyhýbejte se nejrůznějším sladkostem, oplatkám, tyčinkám v polevě a podobně. Kromě velkého množství cukru totiž mohou obsahovat i nekvalitní tuky, kterými sobě ani miminku příliš neprospějete. Čerstvé ovoce je opět nejlepší volbou a s chutí na sladké Vám opravdu velmi pravděpodobně skutečně pomůže.

Sladím, sladíš, sladíme

I v těhotenství, že? A přesně tohle ale je druh sacharidu, který byste si měla odpustit ideálně po celou dobu těhotenství. Můžete si totiž způsobit vysoký hmotnostní nárůst, těhotenskou cukrovku a miminko může v břiše narůst i na víc než 4 kg a i ono může v poměrně časném věku trpět vyšší hmotností nebo i cukrovkou druhého typu a dalšími chorobami, které s nadváhou a cukrovkou souvisejí. 

Největším nepřítelem by se měly stát limonády, ve kterých je cukru jednak velké množství, jednak je rozpuštěný v nápoji a rychle se vstřebává. Ale pozor – džusy ani freshe, byť domácí, jsou na tom úplně stejně! Nesnažte se alibisticky tvrdit ani to, že si přeci dáváte cukr třtinový, hnědý, že sladíte jen medem, javorovým sirupem a místo sladkostí s cukrem jíte sušené ovoce. O sušeném ovoci už jsem psala o pár řádků výše, no a uvedená i neuvedená sladidla jsou na tom co do množství cukru úplně stejně, jako cukr bílý. Nesnažte se v těhotenství hledat záminku pro to, že pijete denně dva litry limonády a sníte jeden zmrzlinový pohár se šlehačkou! 

Možná jste se teď vystrašila, že cukrem v limonádách a džusech svému budoucímu miminku škodíte. Po pravdě – ano, není to ideální, ale záleží pochopitelně na množství. Nesnažte se cukru vyhnout za každou cenu a už vůbec ne ho nahrazovat náhradními sladidly. Pocit bezcukerného bezpečí by Vás mohl dovést k pití obrovského množství nápojů s náhradním sladidlem, které už by mohlo zdravotní riziko pro miminko představovat. 


                _______________________________________________________________
A ano, přesně tohle se mi nepovedlo. Za první půlku těhotenství jsem vypila víc limonády, než vypiju běžně za rok, i když i tak je to státní podprůměr, a ve druhé půlce jsem pokračovala se sklenicí ochucené minerálky. A výsledek se v porodnici náležitě ukázal – Aninka měla 3,9 kg a zatím si ten hmotnostní náskok slušně drží!


Babičky by jistě měly radost, že je taková pěkňoučká, ale mě už několik měsíců v hlavě zvoní právě dětská obezita, vznik velkého množství tukové tkáně ve třetím trimestru těhotenství, cukrovka druhého typu, infarkt, hormonální problémy…


Jestli nemusíte, tak tohle po mně neopakujte! 

_______________________________________________________________

 Předchozí článek                           Další článek