Prosím, začaly mi teď hodně padat vlasy. Pomůže mi úprava jídelníčku, aby to přešlo?

Vlasy běžně víc padají na jaře a na podzim, takže to u Vás může být i současným ročním obdobím. Z výživy si můžete pomoci také především kombinací selen a zinek, biotin, vitamíny C a E a rybí tuky. Z potravin do znamená dostatek ovoce, zeleniny, ryb, vajec, ořechů, luštěnin a celozrnných obilovin. Pomoci si ze začátku můžete také doplňky stravy s názvem vlasy + nehty + kůže apod., případně volně prodejnými léky. S těmi Vám poradí v lékárně.

Dá se nějak výživou ovlivnit výhřez plotýnky? Děkuji!

Výhřez ploténky ovlivníte především rehabilitací, ale nastavení správné výživy může pomoci. Důležitý je dostatečný pitný režim, aby byly i meziobratlové ploténky dostatečně hydratované. Pro výživu nervového systému jsou přínosné vitamíny skupiny B a zdravé tuky (veškeré rostlinné mimo kokosového a z živočišných tuků rybí tuk). Pokud máte nadměrnou hmotnost, pomůže zhubnout. V případě hmotnosti naopak nízké pomůže kombinací správně zvoleného posilování a kvalitními bílkovinami zvýšit množství svalové hmoty a páteři pomoci také svaly.

Malému bude na konci měsíce 9. měsíců. Před cca 14 dny jsem přestala kojit a malý je na umělém mléce. Od začátku vše v pohodě, krásné pil. Jako miminko strašně trpěl na prdíky a někdy je občas má. Nyní mu začínají zoubky. Od včerejška nechce vůbec mléčko. Co mám, prosím, dělat? Je možné, že je to růstem zoubků?

Pokud jste nezměnila značku mléčka, tak máte zřejmě pravdu. Růst zoubků se může projevovat různě a odmítání některé konkrétní potraviny k tomu může patřit, stejně tak to může být celkově snížená chuť k jídlu, ale i průjem a zvracení. Jestli bylo do teď mléčko jeho jediným nápojem, určitě dbejte na to, aby pil dostatečně cokoliv jiného a abyste předešla dehydrataci. V tomto věku mohou děti bez problémů pít dětské čaje nebo převařenou zchladlou kojeneckou vodu. Každopádně, pokud se stav během tři dnů nezlepší, nebo by se přidalo ještě zvracení a/nebo průjem, určitě se obraťte na Vaši dětskou lékařku.

Chtěl bych vyzkoušet jednu dietu, která je na začátku bez mléčných výrobků. Mám ale takovou soukromou teorii – bojím se, aby mi potom nezačala vadit laktóza. Je to možné?

Ano, je to přesně tak. Laktózovou intoleranci opravdu můžete nejen zdědit, ale můžete si ji i vypěstovat. Může být důsledkem některých léků cílících na trávicí trakt, po úraze a nebo po dietním excesu s vynecháním mléčných výrobků. Gen, který je zodpovědný za produkci laktózy, se při vynechání laktózy ve stravě po pár dnech vypne a při návratu mléčných výrobků do jídelníčku může být s trávením mléčných výrobků skutečně problém. Výhodou této varianty laktózové intolerance je, že se může částečně nebo i úplně napravit.