Ano, první sousto byl žlutý meloun. A co?
Pár týdnů před příhodou se žlutým melounem jsem shodou okolností poslouchala podcast o výživě dětí a došlo i na prvním příkrmy. Vyprávějící maminka prý vyděsila svou kamarádku, když jí řekla, že už její dítě jedlo rajče, ale přitom ještě nejedlo… už nevím, co, možná jablko. Že to prý nemůže, protože je to špatné pořadí a že teď bude dítě poškozené. Pochopitelně se zarazila, dítě pozorovala, ale naznala, že asi poškozené není a dál to neřešila.
Ale bohužel, ať děláme, co děláme, tohle je bod, který maminky trápí ještě víc, než kdy začít:
v jakém pořadí potraviny dávat, aby děťátku neublížily.
Teď se tedy s Vámi, moje čtenářky, podělím o mou běžnou odpověď:
“kdyby nějaký jediný správný návod, pořadí, postup… existoval, tak ho všichni dětští lékaři mají a všem maminkám ho automaticky dávají”.
Tedy – ne, není. Nějaká pravidla jsou, to ano, ale jestli dáte dřív hrušku, než jahodu, králičí maso dřív, než telecí a to dřív, než rybu, už to žádná chyba není.
Jakáže jsou tedy ta pravidla? Pojďme na ně:
Pořadí konzistencí
Tekutá – hladká kaše – kaše s malými kousky – malé kousky – větší kousky – normální kousky
Nebo podle BLW
Vše na kousky tak akorát do ruky, dobře uvařené a neochucené, neosolené.
A protože jsem si z obou přístupů vzala něco, tak jsem začala drobnými měkkými kousky. Jen maso je potřeba opravdu dobře namlít a doředit vodou, ve které se vařilo, na takovou hustou masovou kaši. Někdo ji ještě možná ze společného stravování zná pod názvem haše.
Pořadí potravinových skupin
Zelenina – maso a ryby – vejce – ovoce – obilniny – mléčné výrobky
A mezi tím
Zelenina + maso a ryby – zelenina + vejce – zelenina + ovoce – ovoce + obilniny + zelenina, ovoce, obilniny + mléčné výrobky
A ještě mezi tím tuky. Děti totiž potřebují v tomto věku ještě zhruba 50 % energie z tuků. Hodně poskytne mateřské mléko, nebo náhradní kojenecká výživa. Ale nějakou energii už dítě sní ze lžičky a protože začíná zeleninou, žádný další tuk nemá. Jakmile si tedy budete jistá, že nový druh zeleniny nedělá problém, přidejte, ideálně až do hotového, olej.
Za mě nejlépe řepkový olej. Vydrží i vysoké teploty, má velmi zdravé složení mastných kyselin a nemá téměř žádnou chuť. Děťátko tedy nezmatete a nebude mít podezření, že mu dáváte něco úplně nového. Není ale problém sáhnout po nějakém jiném, který je chuťově výraznější, třeba olivový, lněný, ořechový, sezamový. Ty je ale potřeba spotřebovat rychle, protože se snadno kazí. Jestli bude děťátku chutnat, proč s ním nepokračovat? Jenom s máslem doporučuji počkat na chvíli, až budete mít bezpečně vyzkoušené i jiné mléčné výrobky.
Jak je to skleničkami?
Pokud si nejste jistá s vařením a začínáte raději skleničkami, podívejte se na složení. Samotné suroviny jsou bezpečné, to je bez diskuse. Ale spousta výrobků pro první lžičky je zcela bez tuku. Pokud ho ve složení výrobku nenajdete ani Vy, přidejte do ohřátého příkrmu ještě lžičku Vámi vybraného oleje.