Protože za Nadačním fondem 1000 dní do života stojí řada odborníků na výživu nejmenších dětí, dětských lékařů, alergologů, gastroenterologů i nutricionistů, přináším Vám také příspěvek připravený ve spolupráci s nimi, složený z odpovědí na otázky o smyslu prvních 1000 dní.
Na otázky odpovídali
MUDr. Jan Boženský,
primář dětského oddělení
Nemocnice Agel, Ostrava
MUDr. Alena Šebková,
praktická dětská lékařka
a předsedkyně OSPDL
Mgr. Marieta Baliková,
vrchní nutriční terapeutka
FN Motol
Otázka 1.: Mohli byste, prosím, maminkám vysvětlit Vašimi slovy metabolické programování?
MUDr. Jan Boženský
“Vhodnou stravou můžeme ovlivnit tvz. epigenetické čtení našeho genetického kódu, a tím v dospělosti rozhodnout o našem zdraví či nemoci. Zjednodušeně si můžeme špatnou stravou poškodit naše „čtecí“ zařízení, a tím změnit rovnováhu v našem těle. Na tyto změny je nejcitlivější právě období prvních 1000 dní (od početí do konce druhého roku).”
Mgr. Marieta Baliková
“Do metabolického programování se především zapojuje počáteční výživa dítěte, hlavně kojení. K aktivním složkám mateřského mléka patří leptin. Ten je významným hormonem, který příznivě zasahuje do prevence rozvoje metabolických komplikací do dospělosti (obezita, diabetes).”
Otázka 2.: Kterou potravinu by podle Vás měly těhotné maminky z jídelníčku vynechat?
MUDr. Jan Boženský
“Vynechat by měla maminka alkohol, větší množství soli a cukru, či stravy s vysokým rizikem bakteriální infekce (syrová vejce, tataráky, plísňové sýry s neupraveného mléka).”
Mgr. Marieta Baliková
“Zrající a plísňové sýry, nedostatečně tepelně opracované mléko a výrobky z něj.”
Otázka 3.: Na kterou potravinu by těhotné maminky neměly zapomínat?
MUDr. Jan Boženský
“A co by měla – zeleninu a ovoce 🙂 400 g zeleniny (SZÚ avizoval že snad 500 g) a 200 g ovoce.”
Mgr. Marieta Baliková
“Játra a červené maso alespoň 1x týdně, jako zdroj železa. Těhotné ženy mívají chudokrevnost (ne všechny!!). Doplňky stravy nebrat automaticky, ale dle laboratorních výsledků.”
Otázka 4.: Máte nějaké motto, poselství, heslo, které těhotným maminkám pravidelně připomínáte, které výživu v těhotenství nebo těhotenství jednoduše charakterizuje?
MUDr. Jan Boženský
“Vše, co v období prvních 1000 dní uděláme, se může pozitivně či negativně odrazit na zdraví dítěte, a to většinou bez možností nápravy. Takže ne kočárek za desítky tisíc, ale zdravá strava a péče v tomto období je nejlepší investicí do dítěte.”
Mgr. Marieta Baliková
“Můžete jíst všechny potraviny, důležité je jen množství.”
Otázka 5.: Co pro Vás znamená projekt 1000 dní?
MUDr. Jan Boženský
“Období, kdy můžeme nasměrovat vývoj dítěte správným směrem a ovlivnit jeho zdraví na celý život.”
Mgr. Marieta Baliková
“Projekt zmapoval výživu dětí v prvních 1000 dnech života. Byly hodnoceny jídelníčky dětí a jejich nutriční příjem. Rodiče hodnocených dětí dostali výsledek a doporučení. Bylo by zajímavé studii zopakovat a výsledky porovnat.”
MUDr. Alena Šebková
“Projekt 1000 dní je konkrétní ukázka toho, jak by měla být vzdělávána nejen odborná, ale i laická veřejnost v oblasti prevence. Věrni odkazu tety Kateřiny z báječného Saturnina, „jak si kdo ustele, tak si také lehne“ nebo „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“…..
Doktorsky řečeno, pokud budeme využívat z prostředí, zde konkrétně z potravy, to, co prospívá nám a z mého pohledu praktického dětského lékaře dítěti, máme velký předpoklad, že prožijeme dlouhý a zdravý život plný energie a prostý hrstí léků. A o to by mělo jít nám všem.”
Předchozí článek