Moje žena na mě stále útočí, že bych měl zhubnout, protože vážím skoro 100 kg. Přiznávám se, že jsem byl vždycky trochu „udělanější“, ale ne zas žádná koule. Osobně si myslím, že mám jenom těžké kosti, 100 kg mi nikdo od pohledu netipuje.

Tak to Vás bohužel zklamu. Například opravdu velcí sportovci, zejména siloví, mohou mít kostí i 2x více, než nesportující menší žena. Ovšem ta má běžně hmotnost kostí třeba 2 kg, takže dvojnásobek by byl 4 kg. Na tělesné hmotnosti 100 kg se tedy „těžší“ kosti podílejí opravdu jen minimálně.

Jak je to s výživou při kojení? Je potřeba dodržovat nějakou speciální dietu, nebo je naopak dobré jíst všechno, co si tělo řekne?

To záleží, o co přesně si Vaše tělo říká. Pokud je to především fast food, sladkosti, limonády nebo alkoholické nápoje, tak určitě ne. Na druhou stranu není nutná ani nějaká speciální dieta, pokud nemáte Vy nebo miminko zdravotní problémy, které by speciální dietu vyžadovaly.

Co může znamenat zelenější moč?

Z (dodatečně) poslaného jídelníčku nic pro zelenou moč nevědčí. V přehledu léků a doplňků stravy ale uvádíte B komplex, který může zbarvit moč až do zářivě žluté, pokud méně pijete, může působit nazelenale. Zkuste primárně B komplex třeba pět dní vynechat a pokud to přejde, měl ji na svědomí on. Pokud se ale barva moči nezmění, určitě vyhledejte lékaře.

Náš tříletý syn vypije denně litr mléka. Prosím, je to v tomhle věku ještě v pořádku? Nebo mu ho máme nějak omezit?

Litr mléka denně poskytne 1200 mg vápníku a 30 g bílkovin. To je asi 2x víc, než by v tomto věku měl mít. Problémem jsou jednak bílkoviny kravského mléka, které v nadbytku mohou přispívat k nadměrné tělesné hmotnosti, i vápník, který může přetěžovat ledviny. Navíc bílkoviny zřejmě má Váš syn i z jiných potravin včetně dalších mléčných výrobků a bylo by opravdu vhodné, kdyby mléka vypil denně maximálně 0,5 litru, s ohledem na složení ostatního jídelníčku i méně.