Mám ve střevech divertikly měla jsem také zánět střev již 2x. Zkoušela jsem rozpustnou vlákninu, ta mi nedělá vůbec dobře. Tak chci zkusit se zaměřit na vlákninu v potravě. Mohla byste mne trochu přiblížit, kolik vlákniny by měl člověk za den sníst? Nechci to prožívat znovu.

Zcela chápu, že už podobný problém opakovat nechcete. U divertiklů v klidovém stavu je dostatek jemné vlákniny velmi důležitý, protože divertikly čistí, a tím předchází dalšímu možnému zánětu. Dospělý člověk by měl za den sníst vlákniny 25-30 g. Ve Vašem případě opravdu přednostně tu jemnou z ovoce, zeleniny, brambor, namočených ovesných vloček apod. Celozrnné pečivo obsahuje i zrníčka, na která ale buďte opatrnější, aby Vám střevo nepoškodila.

Nevím sice, jakou vlákninu z lékárny jste si koupila, ale obecně dobře snášené jsou výrobky na bázi glukomannanu, guaru nebo karubinu (ten se dává i miminkům). Zkuste se v lékárně zeptat a porovnat s výrobkem, který Vám nevyhovoval.

Pokud byste chtěla mít o množství vlákniny v jídelníčku přehled, můžete se také zaregistrovat do aplikace BeetFit a zapisovat si svůj jídelníček. Jen je třeba dávat pozor, abyste do zápisů přidávala potraviny, u kterých je množství vlákniny skutečně uvedené. Jinak se započítává nula, protože není informace v databázi k dispozici. Aplikace je dostupná i pro mobilní telefony, jak pro iOS, tak pro Android. Tím je práce s ní mnohem snažší.

Podle lékařky bych měla začít s příkrmy, ale miminko má zácpu. Jak mám nejlépe postupovat?

Pokud se jedná opravdu o režimový a ne zdravotní problém, doporučuji začínat opatrně a pro změnu ne mrkvičkou, která může zácpu ještě prohloubit. Zkuste třeba dýni nebo batáty, které jsou také velmi šetrné. Zároveň ale do každého připraveného jídla nezapomeňte přidat lžičku oleje nebo čerstvého másla (až po uvaření, aby se nezničilo). Kromě toho, že děti potřebují velké množství tuku pro svůj růst, musí to ve střevě také „po něčem klouzat“. Sledujte také dostatečný příjem tekutin, pokud již miminko pije i něco dalšího, než jen mléčko. Přidat můžete i probiotické kapičky pro miminka, které Vám poradí v lékárně. Pomoci může také jemná rozpustná vláknina, která se používá pro zahuštění mléčka u miminek s refluxem. I s tou Vám poradí v lékárně. Osobně mám výbornou zkušenost také s antikolickými masážemi.

*posílám stranou a v blogu 1000 dní s Aničkou se jim bude věnovat samostatný článek v dubnu.

Roční dítě má prý vypít okolo jednoho litru nápojů. Jak to do něj mám dostat, když je ještě kojený?

Ano, ale platí to včetně mléka. Pokud je tedy ještě kojený, nemusíte do něj nalít ještě litr navíc. Jestli pije dostatečně poznáte podle toho, zda není více unavený, nebo nemá zácpu.

Proč se nesmí jíst vejce po 13. hodině? Děkuji za vysvětlení!

To opravdu netuším a takovou informaci jsem ani nikde nenašla. Je ale pravdou, že některým lidem se po nich těžko spí. To by ale znamenalo nedávat je na večeři v posledních cca 3 hodinách před spaním.

Nenašli jste odpovědi na Vaše otázky? Napište mi!