Dostala jsem k Vánocům nějaký extra zdravý olivový olej a píšou na něm, že denní dávka jsou 3 polévkové lžíce. Chtěla bych se zeptat, jestli je to opravdu tak zdravé, protože už tu lžíci s olejem nemůžu ani vidět. Je opravdu nutné ho jíst?

Ano, olivový olej patří mezi ty nejzdravější. Konzumace dostatečného množství je žádoucí, pokud jím nahradíte živočišné tuky. Jíst ho ale samotný na lžíci si dovoluji označit za hrdinství. Zkuste si ho dát taky třeba do salátu, na pečivo nebo na hotový pokrm.

Můj 18měsíční syn miluje šunku. Dokáže sníst celý balíček najednou, ale já se bojím, že mu škodí. Prosím, jaká šunka je pro takto malé děti nejlepší?

Děti v tomto věku šunku již jíst mohou, otázkou je její kvalita a celkové množství. A opravdu se vyplatí vybírat ty označené jako „dětské“. Jeden celý balíček potom obsahuje celkové množství bílkovin a soli doporučené pro děti tohoto věku. Pokud tedy Váš syn žádné další zdroje bílkovin (mléko, maso, vejce, luštěninu), ani soli nemá (především pečivo a tvrdý sýr), může být celý balíček v pořádku. Jinak bych se přimlouvala, aby to bylo opravdu méně, třeba jen jeden nebo dva plátky.

Jak je špatný CKD 1,5? Doktorka říká, že dobrý, ale ve hranice podle vytištěných výsledků je 1,0. Tak nevíme, co si o tom máme myslet.

CKD určuje míru filtrace v ledvinách. Hodnota 1,5 je opravdu pořádku, protože jednak se jedná o hodnotu vypočítanou a je třeba brát v úvahu i další renální parametry. Jednak, jednoduše řečeno, u něj platí „čím víc, tím líp“ a špatná by byla naopak hladina nízká. Takže ano, Vaše lékařka má pravdu.

Jitu, jak moc se můžou při hubnutí zmenšit prsa? Chtěla bych zhubnout ještě trochu, ale bojím se, že potom už nebudu mít nic. Dá se proti tomu něco dělat?

Opravdu, poprsí většinou je jedno z nejrychleji hubnoucích míst na těle ženy. Pod tukem, který tak snadno hubne, jsou ještě prsní svaly. Takže trochu zamezit se tomu dá posilováním prsních svalů. To doporučuji probrat a důkladně natrénovat s trenérem.