Orthorexie je chorobná posedlost zdravým stravováním a přehnané vyhýbání se všemu, co je považováno za nezdravé.

Nebezpečná onemocnění, jako je anorexie a bulimie, jsou všeobecně známá. Jistě za to může módní trend, který si vyžaduje v této době štíhlé až vychrtlé dívky. Jejich přesnou definici zná v dnešní době už většina z nás, a to bohužel i dívky v období dospívání, které už s nimi mají první zkušenosti. Ale vedle velmi nebezpečné anorexie a bulimie tu existuje stejně zákeřná, ale doposud méně známá orthorexie.

Orthorektici jsou posedlí kvalitou stravy a vyřazují ze svého jídelníčku všechny nezdravé potraviny. Co orthorektik považuje za zdravé a nezdravé, závisí hodně na tom, z jakého výživového směru daný člověk vychází. Většinou je to makrobiotika, vegetariánství, frutariánství, konzumace čistě syrové stravy, dieta s velmi nízkým obsahem tuku,dieta podle krevních skupin apod. Některé zásady těchto způsobů stravování, které stojí v pozadí nemoci, mohou být i zdraví prospěšné. Nebezpečná je však právěfanatická posedlost, která nakonec může nemoc způsobit.

Na rozdíl od anorexie, orthorektičtí pacienti většinou neřeší problémy se svou váhou a nepovažují se za obézní. Pro ortorektiky, kteří vyznávají veganství, frutariánství a syrovou stravu, je nejdůležitější pocit čistoty, a to nejen čistoty těla, ale také ducha.

Celý článek na Zdravě.cz