Určitě jste se už sama setkala se spoustou rad, jak kojení pomoci: bylinkové čaje, teplé obklady, masáže, sprcha, černé pivo, hodně jíst, hodně pít… Vlastně mohou (až na to pivo – to bych moc nedoporučila kvůli obsahu alkoholu). Ale ne tím, že by ovlivnily přímo kojení. Jak je to tedy? Proč někdy kojení nejde? A čím si můžete opravdu pomoci? Přečtěte si dnešní článek a třeba v něm najdete radu, která pomůže právě Vám.

Jak kojení funguje

Kojení je, stejně jako porod, řízeno hormonem oxytocinem. Tomu se říká také hormon lásky nebo důvěry. A to je klíč k úspěchu. Sebedůvěra v to, že to zvládnete Vy i miminko, je totiž nejdůležitější. Většinou nezačne hned po porodu, ale neděste se. Přikládejte si k prsu miminko tak často, jak je to možné, během následujících několika dní TO začne. 

Čím si můžete pomoci sama? 

S uvolněním mléka z prsu pomáhá kromě dalšího hormonu, prolaktinu, celkový klid a pohoda, jak už bylo zmíněno v článku Jak na kojení. Některé rady, které vypadají jako babské, mohou svou roli sehrát. Zejména je to teplá vana nebo sprcha na prsa a masáž prsů dlaněmi proti sobě dokola, jako je uvedeno na obrázku.

Pomáhá také častý kontakt s miminkem, nejlépe v podobě skin to skin. Na svůj svlečený hrudník položte svlečené miminko a prostě tak odpočívejte. Kdykoli se můžete s miminkem mazlit, mazlete se

Nenechte se zmást, speciální čaje pro kojící maminky nejsou určené ani tak na podporu kojení, jako na omezení nadýmání u miminka. Pokud ale pro svou pohodu čaj potřebujete, dejte si ho. Stejně si můžete dopřát třeba kakao, kávu (raději bez kofeinu), nebo nějaké jídlo, po kterém je Vám prostě blaho. 

Retence

Může se stát, že se v některém mlékovodu mléčko, zjednodušeně řečeno, prostě zasekne. Poznáte to tak, že v některém “sektoru” je prso tvrdé, protože z něj mimčo mléčko nevypilo. Může se to povést příště, ale také nemusí. A zůstane tam. Kromě toho, že nepříjemně tlačí až bolí, může se retence rozvinout do dalších nepříjemností. 

Pomoci si můžete sama teplými obklady, nebo ještě lépe horkou sprchou nebo vanou. U toho si prs masírujte dlaněmi – jednu máte pod, jednu máte nad a točíte jimi proti sobě, jako nahoře na obrázku. Po kojení, které zase nepomohlo, můžete zkusit použít odsávačku. A nebo třetí fígl – nechat miminko pít s bradičkou umístěnou proti zatvrdlému místu. Ano – protože nejčastěji je nevypitý sektor nahoře u podpaží, znamená to při kojení vleže položit miminko vůči sobě vzhůru nohama. A ano – nožky má u potom Vaší hlavy. Zní to legračně, ale opravdu to funguje, protože miminko při sání nejvíc vyvíjí největší podtlak jazykem.  

Bolestivé bradavky

Může k nim dojít různě, křehkou kůží na bradavkách (kamarádce rovnou po porodu oznámili “no jo – Vy jste blondýnka, Vám budou při kojení praskat bradavky ”. Ne, to opravdu nechcete slyšet předem), rostoucími zoubky, špatnou technikou kojení. 

Řešení je tedy jasné – najít příčinu. Obarvit blondýnku na brunetku by asi nepomohlo, ale můžete prozkoumat správné kojení, pokud máte podezření, že není v pořádku. Jestli miminku rostou zoubky a kouše do Vás, umí se to velmi dobře odnaučit. Šetrně přerušíte kojení a v klidu řeknete něco jako “ne, nedělej to, nekousej do mě”, přičemž nejtěžší na tom je to “v klidu”, Ty mrňavé jehličky fakt pekelně bolí. Při hlasitějším vykřiknutí se ale miminko může polekat, rozplakat a už se mu do kojení nebude chtít. Takže ano – ten klid se snažte opravdu co nejvíc udržet. Miminko se potom celkem rychle naučí, že když bude kousat, nebude mléčko a bude hlad. A to nechce. No a jestli praskají bradavky samy od sebe a všechno ostatní je v naprostém pořádku, zkuste si pomoci silikonovými kloboučky.

Pomoc zvenku

Může se také stát, že miminko není správně přisáté. Projděte si znovu stručný návod v článku o správném kojení a při dalším kojení miminko důkladně kontrolujte. Nejlépe, když se na Vás může při kojení podívat někdo další, kdo už má s kojením zkušenosti. A ještě víc nejlépe, když to bude rovnou laktační poradkyně. Všimne si i té nejmenší drobnosti, která Vám může celý problém s kojením jednou pro vždy a snadno vyřešit. 


A nebo si všimne, že žádný problém s kojením nemáte, jen máte zbytečně strach.
I ten Vám může bránit a laktační poradkyně Vám ho snadno pomůže rozptýlit. 
Potřebujete nějakou najít? Podívejte se na seznam na webu Laktační ligy

a vyberte si některou z Vašeho okolí.