Pro děti do šestého měsíce věku, se doporučuje kojení, pokud je toho maminka schopná. Pokud to nejde, je potřeba se poradit s ošetřujícím lékařem nebo s laktační poradkyní. Kontakty je možné získat na infolince tzv. Laktační ligy, kde vám poradí, co dělat. Nicméně pokud se jedná o děti, které jsou zdravé, normálně prospívají, mohou sát a maminka je také v pořádku, tak jednoznačně doporučuji výlučné kojení až do ukončeného šestého měsíce a dále potom již zavádět další nemléčné příkrmy. Ale pokud možno za dalšího pokračujícího kojení.
Co dávat dítěti jíst po tom půlroce?
Většinou se začíná nějakou rozvařenou rozmixovanou zeleninou. Později se přidává například mleté maso, ještě později jogurt, ovoce, nebo vejce. Všechno má své období a vždy je potřeba sledovat také, jestli třeba dítě nemá po podání nové potraviny nějakou alergickou reakci.
Co vařit dětem později v předškolním věku, kdy už jedí i normální jídla?
Děti by se v předškolním věku měly určitě naučit jíst už všechno, jíst pravidelně pětkrát za den, jíst dostatek ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, masa i vajec. Není dobré v tomto věku směřovat k nějaké alternativní výživě, protože čím menší dítě, tím mohou být horší následky pouze sacharidové nebo pouze zeleninové stravy. Mateřské mléko už totiž nestačí všechno pokrýt. Do předškolního věku by se děti už měly naučit konzumovat všechno, včetně sladkostí, s kterými by měly ale umět zacházet. Neměly by tedy být v jídelníčku osmkrát za den, ale občas tam být mohou.
Co dávat předškolním dětem například ven k svačině?
Svačiny jsou velký fenomén, jak pro předškolní, tak i pro školní děti. Když jdeme na výlet nebo když jde dítě někam se školkou a my víme, že toho jí víc, než by ze školky dostalo, tak je možné dítě vybavit nějakou nemléčnou již připravenou výživou z obchodu. Koupit se dají v supermarketu nebo i v drogériích. Tyto výživy jsou balené, dají se zavřít, některé se dají i přímo vypít z toho pytlíku, což je pro děti velice atraktivní a populární. A hlavně se to dá zase zavřít, takže když dítě nezkonzumuje úplně všechno, tak to může zašroubovat a pokračovat v jídle později.
Proč je důležité, aby strava v období vývoje dítěte byla vyvážená?
Dítě se v té době staví. A to, jak my ho postavíme, tak z toho bude těžit po zbytek života. Hodně rodičů i odborníků zápasí s dětskou obezitou. V případě, že vybudujeme dítěti obezitu špatnými stravovacími návyky už v takhle nízkém věku, tak tím hůř se jí bude potom zbavovat. A to proto, že bude muset úplně změnit své životní návyky.
Další věcí je přiměřená výživa pro správný růst. Správnou stravou můžeme také podpořit fungování imunitního systému, kvalitu kostí i zubů. Maminka to vše může ovlivnit výživou a svým životním stylem už v těhotenství a potom i začátkem, aby se dítě naučilo stravovat správně už v předškolním věku. Ve školním věku si to dítě už většinou udrží. Samozřejmě v období adolescence bude zřejmě rebelovat a poruší úplně všechno, ale to podvědomí si udrží a s největší pravděpodobností se ke svým návykům pak mnohem snáz vrátí, než kdyby je po něm nikdy nikdo nechtěl.