Zmrzlina s hořčicí, kyselé okurky se šlehačkou a další vábivé kombinace… zkuste vymyslet další 😉 Těhotenství je kromě zvracení a přibírání spojováno nejčastěji právě s neovladatelnými chutěmi a především jejich kombinacemi. Ono k tomuhle zase až tak často nedochází, ale spíš se objevují naprosto přesvědčivé chuti a potřeba sníst něco zcela konkrétního. A přes to vlak nejede. 

V prvním trimestru byl s ohledem na moji práci tenhle projev těhotenství dost velký problém. Měla jsem totiž vždy chuť přesně na to, co jsem viděla v jídelníčku mých pacientů, nebo kluků ve sportovním klubu. Denně mi rukama prošly jídelníčky i více než 20 lidí a to si pak vyberte, co si dát! Prostě všechno a navíc každých pět minut na něco jiného. 

Těhotenství není omluvenka

Pokud jsou to normální, plnohodnotná jídla, nepředstavuje určitě žádný problém, když si něco z nich dáte. No ale co když máte nekončící chuť limonády, zmrzliny, fast food, nekvalitní sladkosti, chipsy a další a další?

Těhotenství rozhodně není omluvenka proto, že spasete úplně všechno a v nekonečném množství.

Ono to totiž potom není bez následků. To, že Vy přiberete víc, než jste si kdy dokázala představit, to je jedna stránka. Ale bohužel ty následky na mimčo… nic moc. Jedna věc je, že do velkých rozměrů přibere už v bříšku, ale do budoucího života mu svým nezřízeným hodováním po početí můžete zadělat i na spoustu dalších zdravotních problémů – obezitu, cukrovku druhého typu, vysokou hladinu cholesterolu a s nimi spojené další následky

Na druhou stranu…

… jsem většinu těhotenství prožila s naprostým nechutenstvím a nezájem sníst cokoli. Občas mi stačily jen brambory s tvarohem, jindy rajská polévka… s ničím. Nejhorší byl odpor k masu v jakékoli formě, která byla vidět. Ale když víte, co máte a co nemáte jíst, a vidíte, co máte na talíři, už kalkulujete ty důsledky, jak dítěti poškozujete život ještě před jeho narozením. 

Asi všechno má řešení

S masem jsme to vyřešili tak, že když ho nevidím na první pohled, tak to jde. Takže i kuřecí nebo králičí stehno se nakrájelo na kousky a zamíchalo do přílohy nebo do zeleniny, spousta masa se dá zamíchat do rizota, do těstovin, zapéct do těstovin, do brambor, do lasagní. Po čase už bylo zvládnutelné i mleté maso třeba jako sekaná nebo karbanátky, ještě o něco později i obalený řízek. Tam totiž to maso taky vlastně není na první pohled tak úplně vidět. 

Neovladatelnou chuť na cokoli můžete zvládnout tak, že si prostě dáte něco z toho, na co máte právě teď chuť. Najíte se, chuť uspokojíte a na ostatní už nezbude prostor. Tak nehrozí, že se přejíte, nebo do sebe nacpete nesmysly. S nekontrolovaným uzobáváním Vám může pomoci dostatek pití, žvýkačky nebo kostička hořké čokolády, pokud Vám po nich není špatně od žaludku. Pokud to časově vychází, dejte si také nejdřív vhodné hlavní jídlo a až potom se zamyslete nad tím, zda a na co ještě máte dál chuť a prostor v břiše. Možná už totiž na nic a to by bylo také to nejlepší. 

Nezvladatelné chuti i nechutenství s postupujícím těhotenstvím opět ustoupí a s klidným svědomím se můžete vrátit ke zdravé výživě vhodné pro těhotné.

____________________________________________________________________________________________________________________

1000 dní s Aničkou

Další článek