Při kojení by maminka měla jíst o třetinu víc, než jako netěhotná. A nebo by neměla příjem energie navyšovat, protože kojení je energeticky náročné, maminky potřebují po porodu hubnout a tak, když budou jíst jako před těhotenstvím, budou díky 30% kalorickému deficitu přirozeně hubnout. Nevím no, nejsem extrémista a nezkusila jsem ani a) ani b), ale moje vlastní c). Neřeknu Vám hned, co je správně, ale pojďme to probrat jednu možnost po druhé.

Kojení zvyšuje kalorickou potřebu

Zatímco v prvním trimestru těhotenství nemusíte množství jídla zvyšovat, ve druhém trimestru jen o 10 % a ve třetím třeba o 25, tak během kojení ještě trochu přidejte. Nekrmíte jen sama sebe, ale taky se ještě hojíte a hlavně – tvoříte jídlo pro dalšího člověka. Je sice ještě malinký, ale spotřebu má obrovskou (skoro celých těch 30 %, o které byste měla jíst víc). A Vy jste pro něj jediný zdroj, z Vás to musí všechno dostat. Možná těch zásob na sobě ani nemáte tolik, nebo nemáte tolik, kolik si sama myslíte. Takže to musíte prostě sníst. 

Hubnutí po porodu

Taky Vám v těhotenství narostlo pozadí a stehna? Není problém, prý to jsou tukové zásoby na kojení. Navíc to jsou ty „zdravé tuky“. Nebezpečný je totiž ten tuk, který se ukládá uvnitř břicha a ne tento – podkožní. Během kojení potom můžete snadno tyto zásobní tuky spotřebovat a zhubnout. Jak doporučují někteří odborníci na výživu, nemusíte po porodu energii vůbec nenavyšovat, ale využít zvýšenou spotřebu energie během kojení právě na hubnutí těchto poporodních kil. Logiku to má, jestli kojení navyšuje spotřebu o 30 %, můžete tímhle přístupem zhubnout opravdu velmi rychle. Pokud ovšem máte co hubnout a pokud to pro Vás je snesitelné. Na internetu a sociálních sítích můžete najít taky řadu diet na hubnutí poporodních kil. Ve směs jsou asi bezpečné, ale podstatné je, jestli se s nimi vůbec dokážete řídit a jak moc Vás budou stresovat.

Něco mezi

Nevím, jestli jsem jedla o 30 % víc, než před těhotenství, ale jedla jsem hodně. Pořád. I v noci. Po obědě jsem vystřelila s kočárkem ven a za půl hodiny už jsem šmejdila v supermarketu a sháněla nějakou svačinku. A cestou zpátky z procházky jsem tam byla zas. Ten hlad byl nesnesitelný a byl tu pořád. V prvních několika měsících padla každou noc miska piškotů a miska sýrových krutonků, které se snadno jedí i vleže při kojení. Přes den jsem jedla snad 8x, nebyl problém ani jíst současně s kojením.

Množství jídla jsem řešila podle pocitů vlastního těla. Asi to šlo dobře. Aninka přibírala a rostla jako z vody a já ještě neudělala pro hubnutí ani krůček a během roka po porodu mám svou původní nesportovní hmotnost. 


Za mě, jak už bylo v jiných článcích, je rozhodující pohoda maminky, která vede ke spokojenému miminku.
Pokud je pro Vás stres pokoušet se o kalorický deficit, prostě se o něj nepokoušejte.
Nebo Vám víc vadí, že jste nenechala všechna kila v porodnici?

O tom někdy jindy 🙂