Co by za to jídlo daly děti v Africe…

Víš, kolik vůbec to jídlo dneska stojí…

Víš, co mi to dalo práce…?

Maminka bude nešťastná

Jaké ještě znáte? Doplňte všechno, co Vás napadne, klidně si napište průpovídky na papír a potom čtěte dál 🙂

U jídla si nečtěte, nekoukejte na televizi, do mobilu, do tabletu, nepracujte na notebooku a už vůbec nejezte mimo stůl. Víme, známe, často i používáme. Ale co takové ty rádoby nápomocné průpovídky a hry s jídlem? Třeba letadýlko?

Dětem s chutí k jídlu nepomůžete

Z dětství, od babiček, z televize, časopisů… známe spoustu pomůcek, které můžeme používat, abychom do dětí jídlo dostaly. Bohužel ne všechny nápady jsou opravdu přínosné. Sotva roční dítě vůbec netuší, co by za jídlo daly děti v Africe. Netuší, co Afrika je a že vůbec nějaká je a že tam jsou nějaké hladové děti. Řada dětí ani netuší, že vůbec nějaké další děti jsou. Ani neví, že jsou peníze a že by to jídlo mohlo nějaké stát. Za maminku, za tatínka bude dítě jíst, aby neměla hlad maminka a tatínek, nebo aby maminka nebyla smutná. Když budete dítěti nabízet odměnu za to, že něco sní, bude jíst pro odměnu. To ho pro pozdější věk krásně připraví na vydírání: “sním to, ale ty mi dej….”.

Bez divadýlek se pak už dítě najíst nedokáže, každé denní jídlo bude pro Vás jedna velká scéna vzteku a řevu, dokud nepustíte pohádku, nenakrmíte všechny plyšáky a nepřipravíte kupu odměn za to, že malý raubíř snědl lžíci bramborové kaše. Ne, tím opravdu dítě správnému stravování nenaučíte.

Jídlo je jídlo

Jak říká naše psycholožka Kristýna “jídlo je jídlo”. Tečka. Není to ani žádná speciální událost, ale ani nic, čemu není nutné věnovat pozornost a číst si u toho zprávy. Jídlem ani neodměňujeme, ani netrestáme.

Jídlo je pro nás nezbytné a přirozené, jako třeba dýchání. Za odměnu taky nepošlete dítě na zahradu, že se může jít nadechnout čerstvého vzduchu, když vydrželo celý den tak hezky dýchat doma, ale ani mu za trest nezakážete týden dýchat.

Zkuste se na jídlo dívat podobně – prostě a jednoduše.