Mateřské, případně kojenecké mléko, je zdrojem energie, živin a jediným pitným režimem v prvním půl roce, to je jasné. Mateřské mléko je skvělé v tom, že se tvoří na míru podle potřeby dítěte – je potřeba víc pít, miminko si víckrát přiložíte, než běžně, a vytvořené mléko nebude ve výsledku tak vydatné. A stačit by mělo plně kojenému miminku i v horkém létě.

S prvními lžičkami i první pití

Ale jakmile začnete s příkrmy, a zejména, máte-li úspěch, pije dítě mléka už trochu méně a tím i méně tekutin. Pořiďte proto další hrneček nebo lahvičku výhradně na nemléčné nápoje.

Které by to měly být? Protože i pro dospělého je na pití nejlepší neochucená voda, je skvělé, když si na ni i děti zvykají už od malinka. Pro ně ovšem musí být jedině kojenecká a převařená. Kojenecká nejen kvůli hygienické nezávadnosti, ale také kvůli nizkounkému obsahu rozpuštěných minerálních látek.

Když miminko zvládá k pití vodu, zkuste speciální dětské čaje s věkovým určením z lékárny. Pokud si ale Vaše dítě vystačí jen s vodou, jako ta naše, je to to nejlepší, co se v pití může naučit.

Stejně jako do jídla, ani do pití dítě nenuťte. Protože si ještě tak malinké děti o pití neřeknou, samy si ho nevezmou a žízeň na nich nepoznáte tak dobře, jako hlad, nabízejte pití aktivně průběžně během dne několikrát.

Ne, takhle opravdu ne

Je jasné, že slazené limonády dětem nedáte. Ale pozor také na jakékoli džusy, mošty a sirupy včetně domácích. V nezředěné nebo nedostatečně zředěné formě obsahují vysoké množství rozpuštěného cukru, vláknina je v nich rozmixovaná a tak bonus v podobě vitamínové bomby není zas až takovým bonusem. Pokud chcete nutně děťátku sladké pití dát, tak opravdu jen kapku a zbytek doplňte vodou. Funguje to skvěle.

“Ty jsi byla kojená mlékem, my vodkou/ slivovičkou/ borovičkou/ vínem/ pivem..”

Před pár dny mi kamarád poslal fotku jeho poměrně čerstvého syna za pípou v hospodě. Prý mu to chutná a první ochutnal už v šesti týdnech. Tak, prosím Vás, ne, není to ani legrační, ani hrdinství, o zdraví nemluvím.

Bohužel závislost se tvoří klidně i během těhotenství, možná jste i slyšeli o dětech, které se narodily se závislostí a byly s maminkou na léčení prakticky od začátku života. Navíc etanol má i neblahé zdravotní důsledky. Všichni s ním máme spojená tvrdá játra, ale ta to poměrně dlouho, u dospělého, zvládají. Hůř jsou na tom játra dětí, mozek, srdce a ledviny. Prostě – u miminka se například mozkové buňky teprve tvoří, učí se fungovat, vytvářejí nové spoje, nové dráhy. A alkohol je zase úspěšně likviduje.

Konzumace alkoholických nápojů je taky spojená s některými druhy nádorových onemocnění, nejznámější pochopitelně jater a slinivky, ale také třeba tlustého střeva, žaludku a dalších. Jestli pro své dítě takový život – špatné srdce, nižší intelekt a nádor jater – chcete, tak Vám může stát v cestě možná jen OSPOD, ale rozhodně to nedoporučuji. Ani ucucnout.   

Chcete si přečíst další argumenty? Podívejte se na #nechmelděti.