I když nemůžete udělat chybu s pořadím konkrétních potravin, je dobré dodržovat ještě další pravidla zavádění, než jen pořadí potravinových skupin. A to je načasování prvních lžiček. Správná chvíle pro první pokus je taková, kdy dítě není ani moc unavené, ani hladové, přejedené, rozespalé, nebo ho netrápí bříško ani zoubky. Prostě někde mezi tím vším – jídlem i spaním. Protože se jedná zatím opravdu o lžičku, slovy LŽIČKU, může to být třeba svačinka, ale často se jako první zdolávají příkrmy na oběd.

Co udělá první lžička

Dáte první lžičku, když to jde dobře, třeba i dvě nebo tři. Pak dokojíte, nebo dokrmíte mlékem z lahvičky. A pak čekáte. Někdy přijde jakože zácpa, někdy se příkrm objeví v plence už po pár hodinách. To je v pořádku. Na co ale čekáme, je alergická reakce. Ta může mít různou podobu, ale nejčastější jsou vyrážky v obličeji, po trupu i po končetinách, nebo kolika v bříšku. A protože máme alergické reakce krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé, čekáme s dalším pokusem raději dva až tři dny.

Pokud se neobjeví nic, zopakujeme znovu stejný příkrm a znovu čekáme. A pokud pořád všechno v pořádku i za další dva, tři dny, zkusíme něco nového.

Pokud se objeví jakýkoli problém, zopakujeme stejný příkrm, až když příznaky zmizí. S největší pravděpodobností bude příště reakce menší nebo žádná. Pokud by byla stejná nebo větší, počkáme opět do zmizení příznaků a zkusíme něco jiného.

Pokud se opakuje reakce stále, už to bude chtít radu lékaře.

Druhá lžička

Když už ale první druh zeleniny prošel bez problému i druhým testem, zkusíme jiný druh. Mezi prvním a druhým pokusem dalšího druhu by opět měla být pár dní pauza na vyhlížení příznaků. Pauza je mezi prvním a druhým testovacím podáním nového druhu zeleniny. To ale neznamená, že by dítko muselo ve dnech pauzy být úplně bez lžiček. Může dostat předchozí bezpečně odzkoušený příkrm.

Druhá skupina

Po asi dvou týdnech bezproblémového testování zeleniny, resp. zeleniny s olejem, můžete zkusit další skupinu – maso. Princip je stejný – maso máme prvně, dáme jen lžičku nebo dvě, pak dva, tři dny počkáme na reakci. Mezitím ale můžete podávat bezpečně vyzkoušenou zeleninu. Když projde maso, začneme kombinovat a tvořit příkrmy masozeleninové. Třeba po týdnu, po dvou, zkusíme místo masa tu a tam také vejce. Po prvním kousku vejce opět pár dní počkáme, než dáme další.

A tak dále

No a za další třeba týden nebo dva přijde na řadu ovoce, po něm obilniny a asi dva měsíce po první lžičce ještě mléčné výrobky. A tak pokračujete dál a dál, než zdoláte všechny skupiny potravin. V jednom roce už by dítě mělo všechny základní potraviny znát a občas je v jídelníčku mít.

První dny jsem se pokusila znázornit také graficky. Jestli to není přehledné tak, jak si myslím, dejte mi vědět. Zkusím to vymyslet jinak.